TOČ. KOLO. TOČ / 11. červenec 2015
Obrazy a grafiky Marcely Vichrové

Ať žijí barvy a tóny všecky!
Malebná pošumavská vesnička s návsí, na které najdete hned tři výstavní prostory: kromě zámeckého Muzea Lamberské stezky také soukromou galerii Netopýr a Finské kulturní středisko, jediné v České republice. Ano, taková obec existuje a od Sušice ji dělí jen deset kilometrů. Vítejte v Žihobcích! A chcete-li se o bohatém kulturním životě vesničky přesvědčit na vlastní oči, nenechte si ujít sobotu 11. července 2015. Bude to den zasvěcený výtvarnému umění a hudbě, a dokonce den evropský.

V galerii Netopýr bude vernisáží zahájena výstava TOČ.KOLO.TOČ stylizovaných, výraznými linkami a nahuštěnými zářivými barvami osobitě promlouvajících děl malířky a grafičky Marcely Vichrové. Obrazy lidí, zvířat – mezi nimi především koček – a krajiny. Jednou vás osloví výjevy z důvěrně známého českého prostředí, jindy jiskřící barvy upomínající na dávná, lidová umění Afriky, Ameriky a Austrálie. Svéraznost a grotesknost, ale také intimita. Soulad i rozjásaný zmatek. A především linky – silné a tenké, barevné a černé, oblé a zalomené. Navštívíte svět naplněný citem, ale i nezkrotnou dynamikou a elánem. Svět plný fantazie a dokonale zvládnuté malby a kresby. Svět strakonické rodačky a v USA, Německu, Nizozemí a v České republice od Prahy po Havlíčkův Brod vystavující autorky maleb, kreseb a ilustrací Marcely Vichrové.

A pak ze Strakonic na sever: Juha Björninen, jeden z nejznámějších a nejvíce obsazovaných studiových hudebníků ve Finsku, je rodákem z tamního Karhula. První nahrávku s elektrickou kytarou a ve stylu jazzového blues uskutečnil už ve věku patnácti let. Jeho vrcholná hudební kariéra se odvíjela v Helsinkách, kde se rychle stal nejvýše ceněným finským kytaristou a proslavil melodickým stylem hry a improvizací. Kromě studiové práce hrál ve slavných finských kapelách, jako kytarista působil dokonce v hudebním doprovodu Rickyho Martina a Céline Dion. V současnosti vede Juha Björninen soubor world music Tuigu. Sám komponuje a produkuje hudbu a hraje jazzové skladby, mimo jiné i v kostelech. Proto také v Žihobcích jeho kytara rozezní krásné prostory neorománského kostela Proměnění Páně.

Malířka Anne-Maria Björninen je také Finka. Jako členka Svazu finských malířů a uměleckých asociací Vantaa a Kotka se podílela na řadě výstav ve Finsku a ve Švédsku, její obrazy jsou zahrnuty ve sbírkách finského státu i v řadě soukromých sbírek. Anne-Maria Björninen vyučuje malbu a kresbu a pokračuje ve své výtvarné tvorbě. Po přestěhování do města Kotka, místa, kde prožila dětství, maluje hlavně pozůstatky staré průmyslové kultury, dřevěné domky dělníků, rostlinné struktury, rybáře od řeky Kymi, moře a krajinu s plážemi. Její jemné, seversky prosvětlené, z finských reálií čerpající akvarely nadchnou výtvarného kritika i prostého pozorovatele přírody. Zvlášť může-li je obdivovat v prostředí tak vhodném pro jejich vystavení, jako je Finské kulturní centrum se svou stálou expozicí finských fotografií, skla a porcelánu.

Tak nezapomeňte: v Žihobcích můžete během jediného dne cestovat Evropou a poznávat její kulturu výtvarnou i hudební. A proto – ať žijí barvy a tóny všecky!

PhDr. Lenka Froulíková

Žihobce, sobota 11. července 2015:
14h, vernisáž výstavy Anne-Maria Björninen: AKVARELY. Finské kulturní centrum.
16h, vernisáž výstavy Marcely Vichrové: TOČ.KOLO.TOČ. Galerie Netopýr.
18h, kytarový koncert Juhy Björninena: FINSKÉ LIDOVÉ MELODIE, ETNO HUDBA, JAZZ, KLASICKÁ HUDBA. Kostel Proměnění Páně.


Fotografie: Manželé Oliverusovi

Fotogalerie
photo
01
photo2
02
photo3
03
photo4
04
photo5
05
photo6
06
photo7
07
photo8
08
photo9
09
photo10
10
photo11
11
photo12
12
photo13
13