NĚKOLIK SVĚTŮ | 6. červenec 2013
Plastiky, reliéfy a obrazy Zdeňka Tománka v žihobecké galerii Netopýr

Pevnost a zároveň křehkost. Tradiční bronz, kámen, dřevo, ale i polyestery a lamináty. Monumentální prostorové kompozice a drobotina: květiny, brouci, jehličí na větévkách. Příroda a tajemství světa. Několik světů v jednom. Kontrast, napětí a skrytá symbolika, jež vyzývá k reflexi a dialogu. Takové je dílo akademického sochaře Zdeňka Tománka, které se otevře vidění návštěvníků šumavské galerie Netopýr v letních měsících letošního roku.

Zdeněk Tománek, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze a vedoucí kamenosochařského oboru na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, je nejen skvělým sochařem, jehož dílo, názorově celistvé, prostředky umění reaguje na realitu vytvářenou přírodními a civilizačními procesy. Ve svém ateliéru v Břestku modeluje, odlévá, brousí, zaleptává, patinuje, leští. A také kreslí, maluje, tvoří reliéfy na zvony a realizace pro architekturu. Materializuje svůj vnitřní svět.

Jeho podivuhodné, vnitřně sourodé dílo je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie a Národního muzea v Praze, v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti a v Galerii výtvarného umění v Hodoníně, v soukromých domácích a zahraničních sbírkách. Znají jej návštěvníci výstav v České republice, a též ve Francii, Německu, Rusku, Itálii, Portugalsku, Velké Británii, Číně, Maďarsku, Polsku, Finsku, Spojených arabských emirátech či na Slovensku.

Mohutné, sevřené, spíše jednoduché a čisté tvary a na nich drobné plastické struktury a členité prvky. Dávné přesličkové krajiny a podmořský svět. A také svobodný let v prostoru linií a barev na jeho obrazech. To vše čeká na návštěvníky výstavy uvnitř galerie Netopýr i v jejím venkovním prostoru. V tradici názvu umělcovy monografie, vydané Galerií Dolmen roku 2008: Nechci v kleci. Protože klec sice ochraňuje, ale také brání. Brání poznání tajemství. Tajemství světa. Nebo snad světů ? Vernisáž výstavy Zdeňka Tománka Několik světů. Plastiky, reliéfy a obrazy se koná v sobotu 6. července 2013 v 16 hodin. Výstava potrvá do 6. října 2013.
Galerie Netopýr, 342 01 Žihobce 15

PhDr. Lenka Froulíková